درباره ما

سید علاء سجادی هزاوه، مدیر عامل «سبز دارو جهان» از تولیدات این شرکت می گوید
جایگزینی برای دارو های شیمیایی
شرکت سبز دارو جهان با مدیریت سید علاء سجادی هزاوه فعالیت خود را در سال 1389 شروع کرد. این شرکت از جمله شرکت هایی است که وابسته به پارک علم و فناوری بوده و به عنوان یک شرکت دانش بنیان ثبت شده است. حوزه فعالیت این شرکت ساخت دارو های گیاهی انسانی و دامی و همچنین داروی گیاهی مخصوص طیور است که به خدمات دارویی و پزشکی کمک موثری کرده است.
مختصری از فعالیت های شرکت بگویید و اینکه چه سالی به صورت رسمی ثبت شد؟
ما از سال 1381 به طور رسمی وارد بخش استفاده از منابع طبیعی و دارو های گیاهی برای ساخت این محصول شدیم. پس از آن نیز البته در جهت فرموله کردن دارو های طبیعی فعالیت داشتیم. دارو های طبیعی بازار بسیار بکر و نهفته ای در کشور دارد و از آنجایی که به سلامت انسان ها کمک می کند، می تواند جایگزینی برای دارو های شیمیایی نیز باشد، چه در بخش انسانی و چه در بخش دام و طیور.
این شرکت از سال 1389 با رویکرد تولید دارو های طبیعی با استفاده از منابع غنی طب سنتی تاسیس شد و تا کنون جدود 12 قلم محصول تولید کرده که با عنوان کلیِ فرآورده طب سنتی و با برند این شرکت به عنوان ژوتن در حال تولید و عرضه به بازار است. این محصولات عموماً فرآورده های طب سنتی است، ولی کاربرد آنها آرایشی-بهداشتی هم هست. البته حدود 10 قلم محصول دیگر در بخش انسانی وجود دارد که در مرحله تحقیق و بررسی است. کار تحقیق و بررسی بخشی از آنها تمام شده و برای دریافت مجوز تولید به سازمان غذا و دارو واگذار شده است. در بخش دامی نیز 6 قلم دارو داریم که از این 6 قلم یک مورد آن نهایی شده است و منتظریم مجوز آن را صادر کنند. این دارو … در درمان بیماری طیور کاربرد بسیار دارد و بیماری را درمان و علائم آن را کاهش می دهد. ضمن آنکه موجب بهبود طیور هم می شود.
چه عاملی انگیزه شما را برای ورود به این حوزه تقویت کرد؟
علت ورود ما به این حوزه استفاده بیش از حد از دارو های شیمیایی در بخش طیور در کشور بود که متاسفانه اکنون باقیمانده این داروهای شیمیایی در لاشه مرغ و طیور بیداد می کند و عوارض جبران ناپذیری برای سلامت انسان دارد. علاوه بر حل این مشکل این دارو می تواند به سلامت غذای انسان هم کمک کند.
نحوه تولید این دارو ها به چه صورت است و فرایند سلامت دام و طیور چگونه با آن طی می شود؟
تولید این دارو ها روند خاص خود را دارد. باید پرسش نامه ای تنظیم شود و تستی انجام گیرد و در صورت تایید، جواب آن به سازمان دامپزشکی ارجاع شود. یک سری مراحل هم در این سازمان انجام می شود تا بعد از آن مجوز تولید دارو صادر گردد. در بخش آزمایشی آنجه برای خود ما حائز اهمیت است، این اتفاق افتاده است، هم درباره دارو هایی که تولید کردیم و هم درباره آنهایی که از این پس تولید خواهیم کرد، یعنی فارق از اینکه به آنها مجوزی داده شود باید روی آنها تست هایی صورت گیرد و مورد آزمایش قرار بگیرند. در صورت تایید نتایج مجوز صادر می شود که با آن می توانیم دارو تولید کرده و به بازار عرضه کنیم.
دارو های دامی ما البته هنوز به بازار عرضه نشده و مورد استفاده قرار نگرفته است، چرا که هنوز مجوز تولید صنعتی و عرضه به بازار را دریافت نکرده ایم. البته در مرحله ای هستیم که برا ما مجوز صادر کنند. برای طی بقیه مراحل باید کمی صبر کنیم. دارو های مشابهی هم تولید کرده ایم که به صورت گیاهی بوده و مورد استفاده قرار گرفته است. ای دارو دارویی است که نسبت به دارو های قبل از خود کاملاً بروز شده، کارایی بیشتری دارد و درمان را بسیار سریع تر انجام می دهد.
شنیده ایم پارک علم و فناوری شرکت هایی که تا سقف مشخصی درآمد نداشته باشند را از پارک اخراج می کند. شما تا چه اندازه با این مساله موافق هستید؟
این موضوع به شکل های مختلف نیز به اطلاع ما رسیده است. معمولا شرکت ها باید به حد نصابی از فروش و درآمد رسیده باشند، اما آنچه را می توانم ادعا کنم، این است که در ارزیابی های سالانه پارک یکی از پارامتر های مهم فروش و رساندن آن به حد نصاب لازم مورد نظر است. ما تا سال گذشته در گروه رشد قرار داشتیم. یعنی سه سال در بخش رشد بودیم. برای ارتقاء به بخش توسعه یکی از الزامات پارک رسیدن به حد نصابی از فروش بود که توانستیم با کذر از آن به بخش توسعه انتقال پیدا کنیم. به همین دلیل قرارداد اجاره ما با پارک طبق همین شروط تنظیم شد و در غیر این صورت باید پارک را ترک می کردیم. در نتیجه این شایعه به نوعی می تواند صورت واقعی به خود بگیرد. فروش ما در سه سال گذشته باید به حدی می رسید که مورد تایید پارک واقع شود. به نظر می آید با توجه به سقفی که پارک برای درآمد شرکت ها و حد نصاب آن در نظر گرفته است، پارامتر مهمی هم باشد. معمولا شرکت هایی که نوپا و در حال رشد هستند تا یکی دو سال فرصت دارند رشد کنند. بعد از این زمان این شرکت باید رشد کند و بالغ شود. اگر نتواند بالغ شود جای شرکت هایی که می توانند از امکانات پارک استفاده کنند را تنگ خواهد کرد. بنابراین فکر می کنم سه سال زمان کافی باشد تا یک شرکت به فروشی که مد نظر پارک است، درست پیدا کند. ضمن آنکه شرکت ها با این شرایط مجبور می شوند تلاش و تحرک بیشتری داشته باشند.
از امکانات پارک تا چه اندازه رضایت دارید؟
پارک یک سری قوانین دارد که ممکن است دست و پاگیر باشد، با اینکه خیلی هم مهم نیستند. به نظر من باید تا اندازه ای در این قوانین سهل گیری انجام شود. برای مثال در رفت و آمد افراد وابسته به شرکت ها به پارک و مسائلی از این دست باید سخت گیری ها کنار گذاشته شود، اما بطور کلی از آنجایی که ما به عنوان یک شرکت دانش بنیان در پارک مستقر شدیم، از مالیات عملکرد معاف شدیم که این بسیار به ما کمک کرد. معافیت های مالیاتی به شرکت های رشدی و نو پا کمک می کند تا از فعالیت و فروش نترسند. البته سعی کردیم با وجود کمک های پارک به جز بحث استفاده از معافیت های مالیاتی روی پای خودمان باشیم و مستقل تر عمل کنیم.

تعامل شرکت های مشابه در پارک با شما چقدر میتواند کمک بخش و اثرگذار باشد؟
تعامل شرکت های پارک موضوع بسیار موثری است و البته باید بگوییم هستند شرکت هایی که در این زمینه همکاری و تعامل دارند، اما اگر زیر ساخت ها را آماده کنیم خیلی از شرکت ها به این سو خواهند آمد. ضمن آنکه از سمت دولت تمایل به این امر وجود خواهد داشت. تعامل شرکت های پارک به هم افضایی بیشتر شرکت ها در پارک و رشد بهتر آنها کمک می کند. این تعامل باعث می شود آنها از امکانات به روزتر و بیشتر استفاده کرده و خود را زودتر از چیزی که باید، پیدا کنند، ولی این ارتباطات باید سالم تر و عملیاتی تر باشد. البته نهاد هایی مثل ستاد گیاهان دارویی و تولید کنندگان دارو های گیاهی می توانند کمک کنند تا این امر زودتر اتفاق بیفتد.
توان رقابتی برای صادرات دارید؟
به کشور های همسایه و خاورمیانه بله، این توانایی در شرکت سبزداروجهان وجود دارد، اما برای صادرات این محصول به اروپا از آنجایی که رعایت استاندارد های آنها سختی های خودش را دارد خیر، هنوز به چنین توانی دست پیدا نکرده ایم. در کشور های اروپایی برای صادرات دارو استاندارد های سختی لحاظ شده که خارج از توان شرکت است.

اهدافی برای گسترش دایره فعالیت های خود دارید؟
در این 2_3 سال گذشته صرفا روی بخش انسانی فعالیت می کردیم. در حال حاضر بخش جدیدی را برای دام و طیور باز کردیم که البته خیلی روی آن کار نشده است. ضمن آنکه محصولات انسانی بسیار متنوع است. قبلا کار ما تولید آرایشیبهداشتی بود. به طور کلی 11 قلم محصول دیگر در دست بررسی است که از آنها حدود 4 مورد بررسی شده و برای دریافت مجوز به سازمان غذا و دارو فرستاده شده است. مابقی هم که در دست تحقیق و بررسی است. در زمینه های دیگر مثل عذا، سلامت، شربت ها یا پماد ها و کرم هایی که صرفا بحث درمانی دارد و آرایشیبهداشتی نیست یا آنها که برای ترک اعتیاد مفید است و البته دایره کاربرد گسترده ای دارد، در حال فعالیت هستیم. امیدواریم تا نیمه اول سال 97 تعداد این اقلام دارو ها را گسترش بدهیم.
و در پایان توصیه شما به مخاطبان…
اگر کاری ارزشمند باشد حتما کار سختی خواهد بود. طالب نتایج بزرگ ، سختی ها را می پذیرد.

دکمه بازگشت به بالا