بیشتر بدانیم

مورد

نام های فارسی: مورد، مورت
نام علمی: Myrtus Communis
نام عمومی: Myrtle
نام انگلیسی: Myrtle
نام عربی: آس (Ass)
نام خانواده: Myrtaceae (مورد)
گیاه مورد به صورت درختچه ای است که ارتفاع آن تا 5/4 متر می رسد. این درختچه همیشه سبز بوده و دارای برگ های بیضی نوک تیز، بدون دندانه، چرمی و به رنگ سبز تیره می باشد که به طور متقابل بر روی ساقه قرار میگیرند و معطرند. بر روی ساقه برجستگی هایی به نام گال (Galle) وجود دارد. گل های سفید رنگ و زیبا و دارای عطر خاصی هستند. با اینکه مورد همیشه سبز می باشد، به پرورش آن توجه بسیاری می شود. منطقه پراکنش آن نواحی مدیترانه، آسیا و ایران است. قسمت های مورد استفاده خوراکی و دارویی مورد شامل میوه، گل گال و برگ آن است.
ترکیبات مهم:
مهم ترین ترکیبات مورد، رایحه (اسانس) آن می باشد که حاوی سینوئل، میرتنول، پی نن، ژرانیول، لینالول، کامفن و تریکیبات آسیل فلورو گلوسینول است.
موارد استفاده:
اسانس مورد در محصولات بهداشتی مانند صابون شامپو فرآورده های پوستی، از جمله پماد و کرم و همچنین در تولید عطر و ادکلن مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین سوزاندن چوب آن زغال فعالی با کیفیت عالی بدست می آید.
مهمترین اثرات گزارش شده:
ضد درد، ضد باکتری، ضد ادم(خیز)، ضد اسپاسم، قابض، دافع خفقان، آنتی سپتیک، ضد نفخ، قارچ کش، کاهش دهنده قند خون، خلط آور، ضد درد سینه، مسکن، محرک، مقوی معده، کرم و پارازیت کش. همچنین در کتاب مخزن الادویه در بیان فواید آن در درمان زخم زبان و لثه، درمان بواسیر، طبخ(جوشاندن) ریشه، برگ و میوه، روغن و عصاره آن مقوی مو و مانع افتادن و باعث دراز و سیاه شدن آن است.
احتیاط:
زنان باردار نباید اسانس مورد را مصرف کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا