بیشتر بدانیم

زیره سیاه

نام فارسی: زیره سیاه
نام علمی: Carum carvi
نام عمومی: Caraway
نام انگلیسی: Caraway, Carwey
نام خانواده:Umbelliferae (چتریان)

گیاه شناسی:
زیره سیاه گیاهی است علفی، دوساله، به ارتفاع حداکثر تا 60 سانتی متر. ساقه ها شیار دار و تو خالی می باشند که از ناحیه قاعده منشعب می شوند. برگ ها بریدگی های نازک و باریکی به رنگ سبز کمرنگ دارند. گل ها کوچک و به رنگ سفید یا صورتی و به صورت اجتماع چتر مانند هستند. میوه بیضی دوکی شکل گیاه به قطر تا 2 و طول 6 میلی متر به رنگ زرد مایل به قهوه ای یا شکلاتی با پنج شیار کم عمق است. این میوه بسیار معطر و تند و سوزاننده هستند. قسمت مورد استفاده خوراکی و دارویی گیاه، میوه ها هستند. به دلیل کشت وسیع این گیاه در نقاط مختلف جهان، واریته های متعددی از آن ایجاد شده که در میزان اندازه، رنگ، بو و مواد موثره با یکدیگر متفاوت هستند.
ترکیبات مهم:
میوه زیره داری مواد روغنی، تانن، فلائونوئید ها، رزین ها، ترکیبات قندی و مهمتر از همه اسانس می باشد. زیره های تازه و مرغوب تا بیش از 6 درصد اسانس دارند. ترکیبات موجود در اسانس زیره بستگی به ناحیه پرورش آن دارد؛ ریزا شرایط آب و هوایی و جغرافیایی روی کیفیت و کمیت اکثر مواد موجود در گیاهان، بخ خصوص رایحه آنها تاثیر بسیاری می گذارد. اصلی ترین ماده گزارش شده در اسانس این گیاه “کارون” است و ماده مهم دیگر موجود در اسانس زیره سیاه لیمونن می باشد.
دارو شناختی و اثرات مهم:
مهمترین خواص زیره ضد نفخ، درد و اسپاسم آن می باشد که مشابه رازیانه یا میوه های دیگر خانواده جعفری است. از اثرات دیگر آن میتوان آثار محرک معره برای هضم غذا، ادرار آور، ضد کرم، ضد تشنج، تا حدی قاعده آور و به عنوان نیرو دهنده نام برد.
عوارض جانبی:
فراورده های زیره در حد توضیه شده خوراکی یا دارویی عارضه جانبی ندارند. مصرف بیش از حد یا طولانی مدت آن برای افرادی که التهاب کلیه دارند، توصیه نمیشود. همچنین مصرف بیش از اندازه یا طولانی مدت اسانس زیره ممکن است باعث صدماتی به کلیه و کبد گردد.
مهم ترین اثرات گزارش شده:
ضد کرم، ضد کم خونی، ضد میکروب، ضد هیستامین، ضد سرطان، ضد تورم، ضد اسپاسم، ضد نفخ، ضد قارچ، صفرا آور، ادرار آور، هضم کننده غذا، قاعده آور، خلط آور، شیر افزا، لارو کش، شل گننده ماهیچه ها، محرک و مقوی معده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا