بیشتر بدانیم

بابونه

نام های دیگر: بابونه گاوی، بابونه معمولی

نام علمی:  Matricaria recutita

نام های عمومی:  Wild chamomile, Hungarian Chamomile, Chamomile, Matricaria flowers

نام انگلیسی:  German chamomile

نام خانواده: Compositae (گل مینا)

گیاه شناسی: 

بابونه گیاهی است یک ساله به ارتفاع تا 40 سانتی متر که بطور خودرو در بسیاری از نقاط می روید. ساقه این گیاه دارای انشعابات زیادی است که منتهی به کاپیتول هایی به قطر 2 سانتی متر می شود. کاپیتول ها دو نوع هستند: گل زبانه ای به رنگ سفید، و لوله ای به رنگ زرد، که به ترتیب در کنار و وسط نهنج قرار گرفته اند. برگ های بابونه بریدگی های زیاد و باریک دارد. قسمت مورد استفاده گیاه، گاپیتول های آن است که در بهار و تابستان جمع آوری می شوند. 

ترکیبات مهم:

سرشاخه های گلدار، حاوی 5/1 – 3/0 درصد اسانس هستند و اسانس حاوی آلفابیسابول به میزان تا 50%، بیسابولول اکساید، بیسابولن و سزکوئی ترپنی به نام کامارولن ( کامازولن ماده ای آبی رنگ) است که تا 15/0 اسانس را تشکیل می دهد. این جسم معمولاً تحت شرایبط مختلف اسانس گیری از جمله حرارت، به دست می آید و اسانس گیاه را آبی رنگ می کند. بنابر این وجود و میزان کامازولن و در نتیجه رنگ آبی اسانس بابونه، بستگی به شرایط اسانس گیری داشته و ممکن است گاهی این ماده در حداقل میزان، به دست آید و یا اصلاً به دست نیاید.
ترکیبات دیگر گیاه  شامل سس کوئی ترگن لاکتون ها از جمله ماتریسین و ماتری کارین، فلانوئید ها از جمله آپی ژنین و لوتئولین و کومارین ها و موسیلاژ هاست. 

دارو شناختی و اثرات مهم:

به صورت موضعی ضدالتهاب و به صورت خوراکی دارای خواص ضد اسپاسم، ضد نفخ، مقوی معده، ضد استفراغ، ضد اسهال، ضد ورم، ضد کرم و آرامبخش می باشد. استفاده اصلی خوراکی آن جهت رفع مشکلات روده ای _ معده ای از جمله کرامپ، کولیت، نفخ و گاستریت است. استعمال خارجی و موضعی نیز برای رفع مشکلات پوست و غشای مخاطی، از جمله حل کردن بافت های نکروز شده، ورم، التهاب، محافظ زخم و جوش ها می باشد. 

عصاره بابونه در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی، مانند دئودورانت ها فرآورده های مربوط به مو، کرم، ژل، لوسیون، پماد و محلول های حمام به کار می رود. همچنین از بخور آن برای نزله های بینی، (زکام) گلو و رونش ها استفاده می شود. 

مهم ترین اثرات گزارش شده:

ضد درد، ضد کرم، ضد چسبندگی پلاکت ها، ضد حساسیت، ضد آلزایمر، ضدآرتریت، ضد باکتری، ضد افسردگی، ضد ادم، ضد هیستامین، ضد ورم، ضد اکسیدان، ضد قارچ، ضد تب، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد زخم، ضد ویروس، ضد نفخ، CNS دپرسانت، ملین، معرق، هضم کننده، تهوع آور، قاعده آور، خلط آور، محافظ معده، محافظ کبد، کاهش دهنده پر فشاری خون، محرک ایمنی بدن، مسکن و محافظ آثار مخرب اشعه بر بدن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا